Při domácím závodě v rámci ligy Floriánek Cup “áčko” mladších žáků Mniší zvítězilo a “béčko” skončilo třetí, stejného umístění pak dosáhli starší žáci. FOTO: SDH MNIŠÍ

Kopřivnické noviny číslo 38/2020 ze dne 29.10.2020

Kopřivnické noviny

Hasiči SDH Mniší letos moc závodů neměli, byli v nich však velmi úspěšní

Kopřivnice (cab) – Značně zredukovanou, i přesto úspěšnou sezonu mají za sebou mladí hasiči ze Sboru dobrovolných hasičů Mniší. Měli ji zahájit již v polovině března, ale kvůli koronavirové pandemii, která na mnoho týdnů úplně ochromila veškerou sportovní činnost, se prvních závodů dočkali až koncem června. V Lubojatech se tehdy zúčastnili XXVIII. ročníku soutěže pro mladé hasiče „O putovní pohár Odborné rady mládeže Okresního sdružení hasičů Nový Jičín“, kde „A“ družstvo mladšího žactva (6 až 11 let) Mniší zvítězilo a „béčko“ skončilo sedmé, starší kategorie vybojovala třetí příčku.

Dalším závodem byl až po prázdninové přestávce Krajský pohár Moravskoslezského kraje, který proběhl 5. září v Českém Těšíně. Na něj si postup vybojovalo celkem 18 týmů z celého MS kraje, to je tři týmy z každého okresu. Sbor z Mniší si podle postupového klíče zajistil účast v kategorii mladšího i staršího žactva. „Přípravu jsme nechtěli podcenit, a proto jsme měli čtyři tréninky v srpnu a jeden v září. Letos se soutěžilo v požárním útoku s jednotkou PS12 a ve štafetě 4 × 60 m na ovále. Mladší žáci soutěž zahájili štafetou, ve které bohužel lehce zaváhali a skončili čtvrtí. Zato požární útok zvládli bez chyby a po součtu obou disciplín obsadili skvělé druhé místo za rivaly z Hájova,“ okomentoval výkon týmu vedoucí mládežnických družstev SDH Mniší Svatopluk Holub.

Starší žactvo rovněž zahájilo soutěž štafetami. „I když obě štafety předvedly krásné pokusy bez chyb, přece jen byl vidět handicap, který se projevil v rychlosti běhu, a obsadili jsme čtvrté místo. Požární útok jsme zvládli také bez viditelných chyb, ale opět nám chyběla trochu rychlost a byla z toho druhá příčka. V konečném součtu jsme bohužel skončili čtvrtí, v rámci celého kraje to však byl velmi krásný výsledek,“ zhodnotil výkon družstva Holub.

Tradiční sezonní okresní liga Floriánek Cup 2020 se letos smrskla z osmi závodů pouze na tři a to ještě k tomu hned první musel být zrušen pro karanténu pořádajícího sboru. Druhý závod pořádalo v polovině září právě Mniší (viz 32. číslo KN), třetí a zároveň poslední kolo pak proběhlo 26. září v Bílovci. Ani tomu se nevyhnulo omezení, tentokrát však vinou velmi silného deště. Ten neumožnil absolvovat jednu ze dvou plánovaných disciplín – závod požárnické všestrannosti. Soutěžilo se tedy pouze ve štafetě dvojic, v níž mladší žactvo zvítězilo a starší žáci obsadili druhé místo.

V celkovém pořadí výrazně zkrácené ligy Floriánek Cup 2020 mladší žáci Mniší bez ztráty bodu zvítězili a obhájili tak loňské prvenství. Druhé místo v konkurenci 14 týmů obsadil Hájov před třetím Tískem. V kategorii starších žáků obsadilo Mniší mezi 12 družstvy druhou příčku, lepší byl pouze Frenštát pod Radhoštěm „A“, třetí skončil znovu Tísek.

Mladí hasiči z Mniší stihli ještě před další vlnou vládních restrikcí, které znovu vystavily sportovním aktivitám stopku, absolvovat v sobotu 3. října podzimní kolo celostátní hry Plamen a celostátní soutěže dorostu 2020/21. V Tísku žáci soutěžili v závodě požárnické všestrannosti a ve štafetě 4 × 60 m překážek, dorost jen v požárnické všestrannosti. Mladší žáci Mniší zvítězili ve štafetě 4 × 60 m překážek, druzí skončili v ZPV a do jarních bojů půjdou se stejným počtem bodů jako Hájov. Starší žáci obsadili v ZPV třetí příčku, ve štafetě byli pátí a do jarní části půjdou ze čtvrtého místa se ztrátou jednoho bodu na třetí Trojanovice. V jednotlivcích pak v mladších dorostencích zvítězil Šimon Holub před Bartolomějem Filipem, v kategorii starších dorostenek se umístila Nela Zahradníková na třetí příčce a Markéta Rečková skončila v mladších dorostenkách šestá.

„Celou soutěž doprovázel velmi silný vítr, který bohužel ovlivňoval výkony družstev. Mladší žáci potvrdili připravenost na novou sezonu. Starší měli druhý nejlepší běžecký čas v závodě požární všestrannosti, pouze chybovali ve střelbě ze vzduchovky. Štafeta nevyšla úplně podle představ a kvůli zaváhání na posledním úseku byla až pátá. Všichni už se těšíme na jarní kola soutěží, která letos nemohla kvůli epidemii proběhnout,“ dodal Svatopluk Holub.

Sestavy družstev Sboru dobrovolných hasičů Mniší v letošní sezoně:

mladší žáci: A. Holubová, T. Gelnarová, V. Stacha, O. Hlaváč, F. Hlaváč, S. Smoľarová, M. Filip, F. Zahradník, J. Škrabal, P. Herman, Jakub Přadka, M. Šablatura, Z. Mlčochová, D. Blechová;

starší žáci: Š. Holub, B. Filip, Jiří Přadka, S. Roberts, N. Sokolová, A. Pustková, M. Rečková, A. Kapicová, D. Klosíková, D. Kahánek.